В Україні з початку 2025 року захворюваність на кір зросла більш ніж у 11 разів порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про це повідомив заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко.
За його словами, за шість місяців поточного року зареєстровано 1196 випадків захворювання. Минулоріч за той самий період кількість хворих була вдесятеро меншою. Експерти називають поточну динаміку стрімкою, але контрольованою та очікуваною.
Основними причинами такого зростання є висока заразність вірусу, циклічність спалахів і підвищена захворюваність у сусідніх країнах, зокрема в Румунії, Угорщині та Молдові.
Кір є небезпечною хворобою через свої ускладнення. Найпоширеніші з них — це запалення легень, запалення мозку, запалення вуха, але можливі ураження й інших органів. На ранньому етапі кір може нагадувати застуду: спостерігається температура, нежить, почервоніння очей. Пізніше з’являються характерні білі плями на слизовій щік і висипка, що поширюється з голови донизу.
Медики наголошують на важливості своєчасного звернення за медичною допомогою навіть при перших симптомах. Захворювання починає передаватися ще до появи висипки, тому існує ризик широкого поширення інфекції.
Найефективнішим способом профілактики залишається вакцинація. В Україні використовують комплексну вакцину, яка захищає не лише від кору, а й від паротиту та краснухи. Для формування імунітету необхідно пройти дві дози. За словами Даниленка, у 2024 році рівень охоплення дітей щепленням становив приблизно 90 відсотків. Цього року за перші п’ять місяців досягнуто 40 відсотків, і до кінця року планується вийти на аналогічний рівень.
Очікується, що восени захворюваність може зрости через повернення дітей до навчальних закладів і збільшення контактів у колективах.