Нова система тарифів “Укрзалізниці” повинна бути обґрунтованою

Голова Федерації металургів України (ФМУ) Сергій Біленький висловив стурбованість існуючою системою тарифоутворення в “Укрзалізниці”. На його думку, ця система, що базується на визначенні класів вантажів, давно застаріла і потребує термінового перегляду. Біленький вважає, що нова система має бути розроблена з урахуванням реальних обсягів послуг, які надаються перевізниками, та економічно обгрунтованою.

Вимоги до нової системи тарифікації

У своїй заяві Біленький підкреслив, що нова система тарифоутворення повинна враховувати різні витрати для різних галузей. Наприклад, для зерновиків важливо формування ешелонів на різних станціях, тоді як для металургів і хіміків критично важливо мати можливість формувати ешелони безпосередньо на підприємствах з подальшою доставкою до портів чи кордону. За його словами, важливо формувати тарифи на основі реальних витрат, оскільки абсурдно вимагати оплату за послуги, які підприємства не отримують.

Європейський досвід тарифікації

Біленький також зазначив, що найкращим варіантом є модель тарифікації, яка використовується в європейських країнах. За його словами, вона передбачає базову ставку, до якої додаються коефіцієнти залежно від наданих послуг, наприклад, за використання проміжних або сортувальних станцій. Це також має враховувати сезонність вантажоперевезень.

Вимоги ЄС до тарифів

Біленький наголосив, що вимоги Європейського Союзу чітко вказують на те, що тарифи природних монополій повинні бути економічно обґрунтованими. В разі відмінностей у вартості та обсязі послуг, тарифи для різних вантажів також повинні відрізнятися. Він критикує пропозицію “Укрзалізниці” щодо “гармонізації” тарифів, стверджуючи, що цей підхід не відповідає жодній логіці. За його словами, такі зміни можуть призвести до того, що цілі галузі, які залежать від монополіста, будуть змушені платити за послуги, якими не користуються.

План “Укрзалізниці” щодо тарифів

Нагадаємо, що “Укрзалізниця” подала до уряду план “гармонізації” тарифів на перевезення, який, якщо буде прийнято, може призвести до значного підвищення вартості перевезень: на 52% для будматеріалів, на 7% для руди та вугілля, а також на 67% для повернення порожніх вагонів.

Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій також висловив занепокоєння, зазначивши, що якщо тарифи на вантажні перевезення зростуть, це призведе до підвищення цін на будівельні матеріали, а знижки можуть стати недосяжними.

Актуально за темою

Рекомендуємо почитати