Планета нагрівається так швидко, що може перетнути ключову кліматичну межу у 2024 році

Нові дослідження показують, що планета знаходиться на шляху до перевищення контрольного показника потепління в наступному році. Багато хто з учасників COP28 зберігає надію, що світ зможе уникнути цього порогу.

ДУБАЙ – Глобальна температура готова перевищити ключовий кліматичний поріг, до якого, на думку багатьох, ще багато років – так швидко, що деякі кліматичні активісти та науковці кажуть, що світові лідери повинні відмовитися від претензій на те, що вони все ще можуть запобігти катастрофічним рівням потепління.

Минулого тижня Британське метеорологічне бюро попередило, що наступного року середня глобальна температура може перевищити ключовий показник планетарного потепління: на 1,5 градуса за Цельсієм (2,7 градуса за Фаренгейтом) вище доіндустріального рівня. Хоча це не означатиме остаточного перетину бар’єру – природні коливання можуть призвести до того, що наступного року температура знову опуститься нижче, – але якщо вона залишатиметься вищою протягом більш тривалого періоду часу, це спричинить катастрофічне підвищення рівня моря і зробить екстремальну спеку загрозою для життя 2 мільярдів людей. Цього року планета стоїть на краю прірви.

І все ж цільовий показник потепління на 1,5°C, який країни прийняли в Парижі в 2015 році, залишається центральним в угоді, досягнутій в середу на Конференції ООН з питань зміни клімату в Дубаї. Пакт закликає до переходу від викопного палива в найближчі десятиліття, що є безпрецедентною декларацією на світовій арені.
“Це дозволить зберегти 1,5, але тільки якщо всі країни, всі учасники цього процесу виконають свої зобов’язання”, – заявив високопосадовець ООН з питань клімату Саймон Стілл.

Раніше Стілл стверджував, що будь-який новий кліматичний пакт не може включати “компроміси” щодо цілі в 1,5 градуса. Посол США з питань клімату Джон Ф. Керрі назвав його “критично важливим орієнтиром”. Президент цьогорічного кліматичного саміту Султан Аль Джабер з Об’єднаних Арабських Еміратів назвав її своєю “Полярною зіркою”, применшуючи при цьому, наскільки різко людині доведеться скоротити використання викопного палива для її досягнення.

Інші вважають, що ця мета не більше, ніж видавання бажаного за дійсне.
Глен Пітерс, старший науковий співробітник Центру міжнародних кліматичних досліджень “Цицерон” у Норвегії, назвав “дедалі більш незручним” стверджувати, що мета в 1,5°C все ще досяжна. Відомий кліматолог Джеймс Хансен нещодавно назвав показник 1,5 “мертвішим за дверний цвях”, а в п’ятницю заявив, що будь-хто, хто стверджує протилежне, “бреше”.

За словами П’єра Фрідлінгштейна з Інституту глобальних систем Університету Ексетера, “зараз виглядає неминучим”, що глобальне потепління перевищить позначку в 1,5 градуса Цельсія. Це може свідчити про те, що кліматичні переговори мають бути зосереджені на тому, чи зможе людина одного дня знизити глобальну температуру нижче цієї позначки, і якщо так, то яким чином, а не на тому, щоб запобігти цьому.

Наголос на меті 1,5°C додав нотку дисонансу в той час, як політики на конференції ООН, відомій як COP28, шукали шляхи скорочення викидів. Деякі спікери в Дубаї виголошували свої промови про 1,5°C з підбадьорливим запалом, а банери навколо місця проведення конференції повторювали банальні фрази на кшталт “Надія надихає на дії”.

Спостерігачі за кліматом кажуть, що вони розуміють, чому повідомлення не встигають за суворими науковими даними. Мета 1,5°C – це питання політики і навіть, для деяких країн, виживання. Невеликі, низько розташовані країни боролися за включення цієї цілі до Паризьких угод, і вчені занепокоєні тим, як може відреагувати суспільство, якщо широко визнають, що ціль 1,5С втрачена. Дехто побоюється відсторонення громадськості або послаблення політики скорочення викидів, якщо буде визнано поразку.

Наразі ціль використовується як палиця. Оскільки ризики екстремальних погодних умов продовжуватимуть зростати з кожним градусом потепління, світ все ще потребує дій для скорочення викидів, що спричиняють потепління планети.

“Якщо ви пілот літака, який може розбитися, в певний момент ви зобов’язані сказати своїм пасажирам, щоб вони приготувалися до удару”, – сказав Алекс Флінт, який був учасником п’яти COPs і очолює Альянс за ринкові рішення, консервативну групу у Вашингтоні, яка виступає за введення податків на викиди вуглецю в якості рішення проблеми зміни клімату. “Що ж, настав час підготуватися до впливу”.

Несподіваний сплеск глобальної спеки
Сплеск глобальної температури, що розпочався цього літа, дав початкову картину того, як виглядатиме планета, на якій стане на 1,5 градуси гарячіше: Безпрецедентна спека на межі виживання людства. Антарктичний морський лід напрочуд низький, набагато нижче свого рекордного мінімуму. Руйнівні повені, пожежі та інші екстремальні погодні явища, пов’язані зі зміною клімату.

Потім температурні аномалії продовжували прискорюватися протягом осені в Північній півкулі, і вчені заявили, що планетарні температури, ймовірно, перевищили 2 градуси Цельсія потепління над доіндустріальними рівнями принаймні на пару днів.

Потепління викликає особливу тривогу, оскільки воно виявилося більш екстремальним, ніж вчені очікували на початку року.

Наприклад, у березні щомісячний аналіз, проведений кліматологом Робертом Роде з Берклі, припустив, що 2023 рік “найімовірніше” стане третім, четвертим або п’ятим найтеплішим роком за всю історію спостережень. Роде додав, що “залишається значна невизначеність, включаючи можливість того, що 2023 рік стане рекордно теплим”.

Але шанси на рекордні середньорічні глобальні температури злетіли до 81 відсотка в середині року, підрахував Роде, і рекорд став фактичною впевненістю після того, як липень став найспекотнішим місяцем на Землі за всю історію спостережень.
Цього місяця Всесвітня метеорологічна організація, установа ООН, заявила, що 2023 рік, безсумнівно, поб’є річний рекорд глобального потепління, встановлений у 2016 році і зафіксований у 2020 році. За прогнозами ВМО, середня глобальна температура буде щонайменше на 1,3 градуси за Цельсієм вищою, ніж у доіндустріальному періоді, але не перевищить 1,5 градуси потепління.

У той час, коли країни зібралися на COP28, дослідження Глобального вуглецевого проекту показало, що зусилля, спрямовані на трансформацію світового енергоспоживання, не призводять до зменшення викидів парникових газів. Команда вчених спрогнозувала, що температура планети може стабільно перевищити поріг у 1,5°C протягом семи років, якщо рівень викидів залишиться незмінним.

А минулого тижня Британське метеорологічне бюро спрогнозувало, що у 2024 році глобальна температура може бути в середньому більш ніж на 1,5 градуса вищою, ніж у період з 1850 по 1900 рік – базовий період до того, як споживання людиною викопного палива почало збільшувати викиди парникових газів в атмосферу і розігрівати планету.

За прогнозами Метеорологічної служби, поточні тенденції та очікуване прискорення кліматичної моделі Ель-Ніньо, ймовірно, означатимуть, що у 2024 році глобальна температура буде в середньому на 1,34-1,58 градуса за Цельсієм вищою за доіндустріальну норму.

Нік Данстоун, науковець Метеорологічної служби, який керував прогнозом, сказав, що такий рівень потепління “безумовно, стане важливою віхою в історії клімату”.
Багато хто стурбований швидким зростанням температури до 1,5°C
Навіть якщо наступного року планета потеплішає на 1,5 градуса, це не означатиме, що світ не досягне амбітної мети, поставленої в Парижі у 2015 році, – обмежити потепління цим рівнем. Мета не вважатиметься недосяжною доти, доки середня глобальна температура не перевищить цей поріг кілька років поспіль, що, за прогнозами вчених, станеться приблизно у 2030 році, якщо викиди парникових газів різко не зменшаться протягом наступних кількох років.

Але швидкість, з якою планета почала загравати з позначкою 1,5°C, все ж таки викликає тривогу.

Хоча теоретично існує шлях, яким світ може досягти мети 1,5, це вимагатиме настільки різкого і негайного скорочення викидів, що вчені кажуть, що це практично немислимо. Вчені, зібрані Організацією Об’єднаних Націй, стверджують, що до 2030 року світ повинен буде скоротити викиди парникових газів на 43%. Це означатиме щорічне скорочення, яке відображає те, що сталося після пандемії коронавірусу, яка збіглася з найбільшою економічною кризою за більш ніж століття.

“Математично, я думаю, можна сказати, що це технічно можливо”, – сказав Алден Мейєр, старший науковий співробітник кліматичного аналітичного центру E3G, який відвідав 27 з 28 самітів. “Але політично це неможливо”.

Набагато більше, ніж риторика, детальна політика КС відображає сувору траєкторію, що чекає на нас попереду. Світові держави все частіше визнають, що їм необхідно збільшити фінансування заходів з адаптації до зміни клімату, а також відшкодування збитків і шкоди, завданих бідним і вразливим країнам, що стало майже центральною темою Конференції ООН з питань зміни клімату (COP27), яка відбулася минулого року в Єгипті.

Останній знак з’явився в п’ятницю ввечері, коли була оприлюднена нова публічна інформація про проект остаточної угоди, що обговорюється в Дубаї. У розмові з журналістами дослідники з E3G та Інституту світових ресурсів заявили, що він містить набагато сильніші доповнення для таких грошей, особливо щодо фінансування адаптації.

Ці зміни зумовлені зростаючим усвідомленням того, як далеко світ знаходиться від досягнення мети в 1,5 градуса, – каже Габріель Свабі, науковий співробітник Інституту світових ресурсів. Серйозні збитки, завдані країнам, що розвиваються, змусили лідерів визнати проблему і боротися з тим фактом, що чим далі глобальне потепління виходить з-під контролю, тим більше воно збільшує вартість всього – скорочення викидів, адаптації до зміни клімату і компенсації країнам, які найбільше постраждали, сказала вона.

“Наука говорить нам, показуючи, наскільки менше вуглецевого бюджету доступно”, – сказала Свейбі. “На даному етапі ціна бездіяльності є більшою, ніж ціна дій”.

Вчені кажуть, що цілком можливо, що планета потеплішає на 1,5 градуса, але згодом температура знизиться, або через природні системи протягом десятиліть і століть, або за допомогою технологій, які витягують вуглекислий газ з атмосфери.

Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень ім. Годдарда НАСА, порівняв ціль 1,5°C з іншими цілями, яких суспільство постійно не досягає.

“Ми не хочемо, щоб хтось помирав від автомобільних аварій. Ми не хочемо, щоб хтось помирав від хвороб, яким можна запобігти, – сказав він. “Але вони все одно помирають. Чи означає це, що ми не повинні прагнути зменшити кількість смертей від автомобільних аварій або хвороб, яким можна запобігти? Ні. Ми повинні продовжувати наполягати на тому, щоб досягти найнижчого показника, який ми можемо отримати”.

Актуально за темою

Рекомендуємо почитати