Сполучені Штати Америки звинуватили Росію у використанні хімічної зброї в конфлікті з Україною, що призвело до введення нових санкцій проти агресора. Державний департамент США зробив офіційне заявлення про застосування Росією хлорпікрину на території України, порушуючи при цьому кілька міжнародних законів.
Згідно зі Загальною Конвенцією про заборону хімічної зброї, ухваленою у 1993 році в Парижі, використання хімічної зброї заборонено. Крім того, хлорпікрин, як хімічна речовина, заборонений за рішенням Гаазької Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).
Хлорпікрин, вперше використаний німецькими військами під час Першої світової війни, відомий своєю небезпекою для шкіри та слизових оболонок. Його використання високими концентраціями може призвести до неконтрольованих конвульсій м’язів діафрагми.
У відповідь на застосування хлорпікрину на полі бою, США ввели санкції проти деяких військових підрозділів Міністерства оборони Російської Федерації, науково-дослідних інститутів та компаній, пов’язаних з російськими програмами з хімічної та біологічної зброї.
Важливо відзначити, що Росія приєдналася до ОЗХЗ у 1997 році, та заявила про знищення всіх своїх хімічних боєприпасів на території країни у 2017 році. Перше в історії використання хімічної зброї було зафіксоване поблизу бельгійського міста Іпр 22 квітня 1915 року, коли був використаний бойовий газ, відомий як Іприт.
Збройні сили України повідомляли про застосування Росією хімічної зброї ще у січні цього року, проте підтвердження цих фактів було оголошено лише зараз Державним департаментом США.