Як кордони України позбавили захисту «Щит»

На початку війни й досі, кордони України були позбавлені необхідного захисту у вигляді встановлення сигналізаційних комплексів «Щит», попри виділене на це відповідне фінансування.

Зрив постачання відбувся через організовану ручну схему вибору підрядника та особисту зацікавленість в такому постачальнику окремих посадовців апарату Державної прикордонної служби України. Хронологію подій проваленої закупівлі, що коштувала Україні відсутності захисту наших кордонів, редакція розібрала в матеріалі.

Історія схеми бере свій початок у 2021 році. Тут варто зауважити, що закупівельний департамент ДПСУ, або «група Х», як його називає керівник апарату ДПСУ Володимир Шеремет, перебуває під повним його контролем. Формально департамент Адміністрації ДПСУ очолює Леонід Баран, однак усі його дії відбуваються виключно за вказівками Шеремети, пояснюють поінформовані джерела редакції у правоохоронних органах.

Керівник апарату ДПСУ Володимир Шеремет
Керівник апарату ДПСУ Володимир Шеремет

Тож, у 2021 році, пан Шеремет запропонував Чернівецьким прикордонникам вивчити та дослідити сигналізаційний комплекс охорони локальних ділянок «Сейсмічний щит» виробництва ТОВ НВП «Паралакс» (Україна, місто Київ). Випробування пройшли успішно. Ефективність та доцільність використання такого комплексу була підтверджена відповідним актом випробувань від травня 2021 року.

Тоді, потребу ДПСУ у таких комплексах було оцінено на рівні 120 од. Вартість одного комплексу складала 2,5 млн грн. Термін виготовлення з дня підписання договору, заявлений українським виробником, становив 3 – 6 місяців. Однак далі історія розвивалася за зовсім іншим сценарієм.

Закупівля у «своїх» поляків

На виконання вказівки (від 31 травня) «Про закупівлю сигналізаційних комплексів охорони кордону») вже у 2022 році Чернівецький підрозділ ДПСУ доповів про готовність придбання 10 таких комплексів. Однак, за негласного втручання Шеремети, ця готовність ґрунтувалася на пропозиції вже НЕ українського виробника, а польської компанії Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o. В ній вартість 1 комплекту складала 85,7 тисяч євро (або майже 3,5 млн грн!), а загальна вартість закупівлі – 857 тисяч євро відповідно.

Оскільки у 2022 році почалася війна, і Чернівецькі прикордонники втратили можливість укладати договори з іноземними компаніями, що обумовлено дією воєнного стану, за замовлення комплексів «Щит» узявся центральний апарат ДПСУ, а власне, підконтрольний Шеремету закупівельний департамент. Мета закупівлі набула нової воєнної актуальності, і такі комплекси мали б вже виконувати стратегічні оборонні завдання. Та сталося зовсім інакше. Кулуарні домовленості та, ймовірно, що вагома корупційна складова, “перемогли” потреби захисту українських кордонів.

Підписання провального контракту

У вересні 2022 року, у розпал війни, ДПСУ уклало з польською Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o договір на закупівлю сейсмічних комплексів “Щит” (контракт № 26-22) пункт 1.1 якого зобов’язував польську сторону «виробити і передати у власність Замовника комплекси в кількості 10 комплектів». Завищена на 1 млн грн вартість комплексів, у порівнянні з українським виробником, нікого не зупинила. Навпаки, ця різниця, могла й бути обумовленим рівнем “заробітку” зацікавлених сторін.

У 20-их числах жовтня, поляки вже отримали 50% передоплати за контрактом у розмірі 428,5 тисяч євро. Однак, вже за місяць до погашення попередньої оплати Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o листом від 3 березня 2023 року інформувало Адміністрацію ДПСУ про необхідність перенесення «термінів поставки готової продукції” на 30 червня 2023 року. І причина такого прохання нібито полягала у тому, що польський виробник «надає перевагу Міністерству національної оборони Республіки Польща».

Шеремет, діючи у змові з польською компанію, намагався замаскувати свій слід в оборудці, та власноруч тоді підписав листа до Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o з проханням все ж «виконати контракт».

Після цього, фінансове управління ДПСУ було офіційно проінформоване про нібито наміри обраної Шереметом польської компанії «поставити перших 5 комплектів товару до 06.04.2023 року, а решту 5 – до 30.04.2023 року». Кінцевий термін контракту було посунуто на 16.05.2023 року.

Польські “форс-мажори”

Згодом, Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o знову поінформувала ДПСУ про не змогу виконати контракт у нові терміни та попросила перенести його їх на 30.06 2023 року. Шеремет, звісно, не мав заперечень, і рівно за три дні до закінчення контракту після спливу граничного терміну поставки товару (нібито у відповідь на ініціативу польської сторони) продовжив дію договору з Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o до 25 липня 2023 року. Тож без жодних штрафних санкцій була укладена нова додаткова угода.

Втретє Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o, пославшись на форс-мажорні обставини (не вказуючи ані дати, ані часу, ані місця їх виникнення), відтермінувала виконання замовлення ДПСУ вже до 10 вересня 2023 року. А далі, за неофіційною вказівкою Шеремети, закупівельний департамент ДПСУ склав доповідну «про необхідність підписання чергової додаткової угоди» з поляками. Вона була датована 27 липня 2023 року.

Лише 8 вересня замовлене обладнання нарешті прибуло на митний пост «Столичний» для митного контролю, однак митна служба України повідомила про необхідність сплатити митного збору у сумі 10,8 млн грн. І оскільки польська компанія цього не робить, за наполяганням Шеремети, ДПСУ знову продовжила термін дії контракту з Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o. Третя додаткова угода від 9 вересня 2023 року (за добу до закінчення терміну поставки товару) продовжила «польський» договір до 22.12.2023 року.

Замість “Щитів”

Результатом виконання контракту №26-22 від 23.09.2022 року наразі є незабезпечення завдань ДПСУ щодо охорони найбільш небезпечних ділянок державного кордону та відсутність через 5 місяців після спливу граничного терміну поставки розгорнутих комплексів «Щит». Також, станом на зараз, з польської фірми й досі не стягнуто пеню у розмірі 0,1% вартості товару та штраф у 7%. Відтак, державі завдані збитки у вигляді простроченої дебіторська заборгованість з боку Integra B.R.O.P.Sp. z.o.o на суму понад 400 тис. євро та у вигляді не стягненої пені за порушення строків виконання зобов’язань, що в цілому складає ще понад 113 тис. євро.

Понад півмільйона євро за півтора року війни витрачені врешті на «повітря» та, очевидно, збагачення окремих посадовців, що у спосіб зловживання владою можуть бути прямо причетними до позбавлення кордонів країни належного захисту.

Редакція залишає за ДПСУ право висловитися з приводу викладеної інформації та водночас звертається до уповноважених правоохоронних органів України щодо вжиття ними заходів реагування, передбачених законодавством.

Актуально за темою

Рекомендуємо почитати